arama

Zombi Tozu Nedir ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Çağlar Aybaş

Bir çok film konusuna ev sahipliği yapmış olan bu olay yeni yeni ülkemiz sınırlarına girmekte. Adı ürkütücü olduğu kadar kendisi de ürkütücü olan zombi tozu yani “Tetrodoks”  henüz bilinen hiçbir panzehiri bulunamamış güçlü bir nörotoksindir.  Bu toksinin bağlandığı yer, voltaja duyarlı Na +(Sodyum)  kanallarının gözeneklerinin açılışlarında ev sahipliği yapar ve adını, balon balığı (Tetraodontidae), kirpi balığı (Diodontidae), Ay balığı (Mola mola) ve çotira balığı (Balistidae) türleri bulunduran bir takımın ismi olan Tetraodontiformesden sahiplenir.

Tetrodotoksin, bahsettiğimiz zehirli balıklarda bulunmuş ve bazı hayvanlarda da (büyük mavi halkalı ahtapot, kaba tenli ve sarı karınlı semender ve bir deniz salyangoz türü olan Naticidae), gibi türlerde bulunmuş olmasına rağmen bu canlıların içinde yaşamını sürdüren Pseudoalteromonas tetraodonis gibi Vibrio türlerinin bazı simbiyotik bakteriler aracılığıyla üretilirler. Zombi Tozunu genellikle Haiti’li büyücülerin kullandığı ve farklı bir bitkinin tohumu, kirpi balığının üst derisinden sağlanan  ciddiye alınması gereken çok güçlü bir bileşiktir.

Zombi Tozunun İnsan Üzerinde Etkisi Nedir ?

Bu bahsettiğimiz bileşik içme suyu ile birleştirilip içildiğinde nabzı o kadar düşürür ki, henüz tam işini bilmeyen bir doktor, kullanan kişinin öldüğünü düşünüp morga gönderebilir. Fakat gerçekte olan zombi tozunu kullanan kişi sadece bir süreliğine tam anlamıyla ölüm uykusuna yatmıştır. Görülebilecek bir nabız yoktur, algılanan hiçbir yaşam belirtisi yoktur fakat kullanan bireyin bilinci yerindedir.