arama

Vegan Nedir? Veganlar Ne Yer?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin

Bir çok beslenme çeşidi ve beslenme tarzına sahip insanlarla aynı toplumda yaşıyoruz. Ancak onlar hakkında çok bilgimiz olmuyor ne yazık ki. Çünkü toplumun büyük bir çoğunluğu hem etçil hem otçul şekilde besleniyor. Hem et tüketiyor hem de bitkiler (meyve – sebze) ile besleniyor. Bugün ki konumuz ise vejeteryanlar ile çok karıştırılan Veganlar. Vegan beslenme tarzı nedir? Veganlar ne yer ? sorularına cevap vereceğiz bu konumuzda. Öncelikle şununla başlayalım :

Vegan Beslenmek Nedir?

Vegan beslenen insanların başlıca düşüncesi aslında doğanın bize verdiği şeyleri doğaya zarar vermeden yemek, onlar ile beslenmektir. Doğaya, dinlere ve hayvanlara son derece saygılı olan bir felsefedir aslında Veganlık. Zorla alınmadan doğanın bize bahşettiği, bizim için oluşturduğu yiyecekler ile beslenmek olarak açıklanabilir. Vegan olan insanlar zarar vermeden almak isterler alacaklarını. Örneği bir hayvanın etini yemezler çünkü, hayvandan zorla alınan ve onu öldürmekle alınabilen bir üründür et. Ya da süt ürünlerini ve ya yumurtaları yemezler. Çünkü süt ve yumurtalar da hayvanlardan zorla alınan besinlerdir. Genel olarak sebze ve meyveler ile beslenirler. Doğaya ya da hayvanlara zarar vermeden yaşamlarına devam ederler. Peki hazır bu konuya girmişken :

vegan yemekleri

Veganlar Ne Yer?

Az önce de bahsettiğim üzere veganlar et ve hayvan ürünleri ile beslenmeyi tercih etmeyen insanlardır. Genel anlamda sebze yemekleri ve meyveler ile beslenmeyi tercih ederler. Sebze yemekleri ile şahane tatlar ortaya çıkarabilirler. Ayrıca muz, elma gibi meyvelerden de yemekler yapabilirler. Yemekler de kullandıkları yağ bile bitkisel yağlardır. Zeytin yağı, ayçiçek yağı kullanmayı tercih ederler. Ayrıca kuruyemiş, tahıl ürünleri ve baklagiller ile beslenebilirler.

Örneğin kuru fasulye, nohut gibi yemekler ile protein ihtiyaçlarını karşılarlar. Protein ve karbonhidratı genel olarak baklagillerden almayı tercih ederler.

Bunun yanında tabi ki kuruyemiş ve tahıllar ile vücutlarını oldukça iyi besleyebilirler. Sebze yemekleri ile de formlarını korur ve güzel bir fiziğe sahip olurlar. Sanılanın aksine veganlar yada vejeteryanlar güçsüz ya da biyolojik olarak savunmasız olmazlar. Sadece diğer insanlar et ve hayvan ürünlerinden aldıklarını başka ürünlerden almayı tercih ederler.

Veganlar asla :

Et ürünleri : kırmızı ve beyaz et.
Süt ürünleri : Peynir, yoğurt vb.
Hayvansal Ürünler : Yumurta, bal vb.
Hayvansal Yağlar : Tereyağı, kuyruk yağı vb.

TÜKETMEZLER.

Veganlara özel yemek tarifleri için BURAYA TIKLAYARAK bilgi alabilirsiniz.