arama

Tonik Ne İşe Yarar? Yüz toniği nasıl kullanılır ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Çağlar Aybaş

Bireylerin hayatlarının en önemli parçalarından biri sağlıklı dengeli ve canlı bir cilttir. Bu sebeple bireyler sağlıklı, ışıldayan ve güzel bakımlı bir cilde sahip olmak adına elinden gelen hemen hemen her şeyi yaparlar. Sayısız cilt bakım ürünü kullanır. İşte tam da bu nedenle ana bakım malzemelerinden olan toniğin hemen hemen hergün düzenli olarak kullanımı oldukça önemlidir.

Bedeninizin doğal dengesine uygun olan bir temizleme jeliyle temizlenen yüz, ardından tonikle silinir ve ardından son işlem olan nemlendirici uygulaması ile günlük bakım döngümüz son bulur. Peki, döngüde ve 2. aşamamızda yer alan tonik ne işe yarar?

Tonik Ne İşe Yarar?

Tonik Vücut Gözenekleri Küçültür

Bir pamuk yardımı ile uygulaması gerçekleştirilen bir miktar tonikle cildinizi silmek fazla yağdan arındırır ve gözeneklerin küçülmesinde rol oynar.

Cildinizin PH Seviyesini Düzene Sokar

Bedenimizin doğası gereği yapısı asidiktir ve PH düzeyi 5 ile 6 arasındadır. Bedenimizi yıkamamız ardından sabunun alkalik yapısı nedeniyle, PH düzeyi bozulur. Bu durumda ise cilt  bozulan dengesini geri düzeltmek adına normalden fazla çalışma gösterir ve bu da yağlanmaya yol açabilir. Ancak duşun ardından tonik kullanımı dengenin tekrar hızlı bir şekilde sağlanmasına yardımcı olur.

Cildimize Adeta Bir Koruma Tabakası Oluşturur

Tonik kullanımı ardından gözeneklerimizin kapanması ve hücre boşluklarının da  daralmasına destek olarak, cildimizi kirliliklerin ve hava kirliliği sonucunda oluşan kirin cilde yayılmasını azaltır.

Tonik Cilde Nem Kazandırır

Piyasada satılan bazı toniklerin nemlendirme özelliği de vardır ve nemlenmiş vucüdun nem seviyesini korumaya yardımcı olurlar.

Cildi Tazeler

Tonik bedeninizde ki yağın ve kirin vücuttan atılmasını sağlayarak cildinize tazelik hissi kazandırır.

Tonik Batık Kılları Önleyebilir

Toniğin içinde barındırdığı glikolik ve diğer alfa hidroksi asitleri batık kılların oluşmasına yardımcı olabilir.