arama

Sokak Işıkları Neden Sarıdır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Çağlar Aybaş

Hiç merak ettiniz mi neden bütün sokak lambaları sarı renklidir? Aslında o renk sarı değil sıcak beyazdır, beyaz diye tabir ettiklerimiz ise soğuk beyazdır. Evlerimizde bile oturma odasıyemek odasıyatak odası ve evinizin farklı odalarında sıcak beyaz yani bildiğimiz tabirde sarı renkte ışık saçan ampullerin kullanılması önerilmektedir. Nedeni ise sarı ışık, daha az mavi ışık bulundurduğundan, gözleriniz için daha rahatlatıcı bir etki yaratır.

Soğuk renklerin, bir takım bilimsel araştırmaya göre  uyku problemlerine yol açtığı yaygın olarak bilinen bir gerçektir. Bu yüzden gecenin uzun bir kısmında evinizde soğuk beyaz ışığa sürekli olarak maruz kalmak, uykuya geçiş ve uykunun gelme süresini uzatabileceği gibi uyku kalitesini de olumsuz yönde etklileyebilir.

Soğuk beyaz renkler ise daha çok işyeri, çalışma ofisleri, garaj,  üretim atölyeleri gibi ticari  amaçlarla kullanılan alanlarda ve endüstriyel tesislerde önerilmektedir.

Tüketici tarafından bakıcak olursak renk tercihlerini genellikle daha önceden kalan alışkanlıklara göre karar veriyor. Yani daha önce beyaz ışığa alışanlar ve uzunca bir süre kullananlar, evine yeni bir ampul alırken de tercihini beyaz ışık tarafından kullanıyor.

Asıl konumuza dönecek olursak sokaklarda sarı ışık kullanılmasının nedeni sıcak renklerin insana daha iyi hissettirmesini sağlayarak insanların kendilerini daha rahat bir ortamda hissetmesini sağlamak hatta ve hatta yapılan bir araştırmaya göre sokaklarda bulunan sarı ışığın  suç oranını düşmesine faydası olabileceği bile düşünülmektedir. Araç kullanan insanların ise sarı ışık altında gözleri daha az yorulacağı için onlara daha konforlu bir yolculuk sağlamakla kalmayıp gözlerini daha geniş açıyla açabildikleri için kaza yapma ihtimalleri düşürülmektedir.