arama

Sivilce Nasıl Geçer?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Çağlar Aybaş

Bedenimizde sebum salgısını salgılayan yağ bezleri bulunur. Bahsettiğimiz yağ bezleri, avuç içlerimiz ve ayak tabanlarımız dışında bütün gözeneklerin içinde bulunur. Cilt hücrelerimiz kendisini yenilenirken devamlı olarak geliştiğinden, cildin dışında ölü hücrelerin kendiliğinden dökülmesi beklenir. Fakat bazı zamanlarda ölü hücreler dökülemez ve gözeneklerin içerisinde kalırlar ve sebum salgısı ile gözenekleri tıkarlar. Tıkanmış gözenekler de hayatımıza sivilce ya da akne olarak girerler. Sivilce oluşumunda etkisi olan bir çok dış faktörü de unutmak yanlış olur. Kıyafetlerimizin vücudumuzu tamamen sarması veya sporun ardından hemen duş alamamak gibi, günlük hayatta çok önemsemediğimiz fakat oldukça etkenler de vardır.

Sivilce Nasıl Geçer?

Hormonlar – Vücutta görülen bazı hormonal farklılıklar yağ bezlerinin daha fazla çalışmalarına neden olur.

Mevsimsel Değişiklikler – İlkbahar ve yaz aylarındaki değişkenlik gösteren sıcaklık ve nem, cildin daha fazla yağ üretilmesini sağlar. Kış aylarında ise bu durum cildi kurutur, buna karşı ise cilt de farklılık hissederek kendisini korumaya geçirir ve bunu engel olmaya çalışır bundan dolayı ise gerektiğinden fazla yağ üretimine başlar.

Güneş Işınları – Güneş cildimizi tahmin edemeyeceğimiz kadar kurutur. Bedenimiz ise bunu dengelemek amacıyla daha fazla yağ üretmeye başlar.

Stres -Stres en büyük hastalıktır ! Vücutta meydana genel anormal hormonsal değişiklikler yağ bezlerinin daha aktif bir şekilde iş yapmasına neden olur.

Yanlış Ürün Kullanımı – Akne ve sivilceye oluşturmaya yatkın bir cildiniz var ise, kullandığınız ürünlere kesinlikle dikkat etmeniz gerekli cilt tipinize uygun olmayan bakım ürünleri cildinize fazladan bakım ihtiyacı doğurabilir. Sivilcelerinizi bakım ürünleriyle veya diğer teknikler aracılığı ile kuruturken cildinizin nem seviyesini korumak en önemli faktörelerden birisidir.

1-Cilt Temizliği: Cildinizi üşenmeden sabah ve akşam, ölü hücrelerden, günün içerisinde kötü havalardan oluşan kirlerinden ve kendiliğinden oluşan aşırı yağ tabakasından temizlemeli ve bunu hayatınızda bir görev haline getirmelisiniz. Sivilce ve aknelerden cildimizi arındırmak için dikkat etmemiz gereken en önemli kural cilt temizliğidir. Salisilik asit veya  çay ağacı özü barındıran ürünleri tercih etmeniz bu konuda diğer bir önemli etken. Yüz için kullanabileceğiniz tonik fazla yağı temizleyip akne ve sivilcelerin oluşumuna engeller.


2-Nemlendirin
: Her gün düzenli olarak cildinizi sivilce ve akne giderici kremler kullanarak nemlendirin ama abartmayın. “Yağlı cildi neden nemlendirmem gerekiyor ki ?” diye aklınıza soru işareti gelmiş olabilir. Ama sivilce kremi veya akne kremi içeriklerinin özellikle gece hücreler yenilenirken etki ettiğini unutmayın. Cilt sivilceli veya akneli bile olsa, nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.

 

3-Güneş Kremi: Günlerinizi çok fazla ışık almayan yerde geçiriyorsanız bu adımı geçebilirsiniz. Fakat ışık alan bir ortamda kalıyorsanız, akışkan ve cilt üzerinde kalıntı bırakmayan krem türlerini tercih edin. Bir çok güneş kreminin gözenekleri tıkayıcı etkisi bulunmaktadır.

 

4-Saç Bakımı Ürünlerinizin Etkisi: Kullanmakta olduğunuz şampuan, şaç kremi veya maske gibi ürünleri kullanıp cildinize uyguladığınızda gözenekleri tıkama etkisi bulunmaktadır. Duş sonrası son bir defa cildinizi ve vücudunuzu tekrar duruluyarak bu maddelerden arındırın.

 

5-Spor veya Terleme Sonrası: Spordan sonra üzerinizde bulunan kıyafetleri zaman kaybetmeden en kısa sürede değiştirmelisiniz. Terli bedeninizi ise hemen duş alarak veya daha pratik ve geçiçi bir çözüm olan ıslak cilt/yüz temizleme mendilleri ile temizleyebilirsiniz.