arama

Kelebek Hastalığı Nedir ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Çağlar Aybaş

Güncel tedavi yöntemleri arasında henüz bulanabilmiş bir tedavisi olmayan, kadın ve erkek çocuk farketmeksizin bütün cinsiyet ve yaş gruplarını etkileyen Kelebek hastalığı (Epidermolizis Bülloza) nedir? Kelebek hastalığının neden olduğunu, kişide ki belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi vermek istedik bu yazımızda.

Halk arasında adı kelebek hastalığı olarak adlandırılan, tıp dünyasında ise adı ise Epidermolizis Bülloza; oldukça az görülebilen genetik olan cilt hastalığıdır. Şimdi ise Kelebek hastalığı (Epidermolizis Bülloza) nedir?

KELEBEK HASTALIĞI (EPİDERMOLİZİS BÜLLOZA) NEDİR?

Kelebek hastalığı veya diğer ismiyle Epidermolizis bülloza, hasta cildin kolay bir şekilde aşınasına ve kabarmasına sebep olan bir takım genetik deri hastalığıdır. Epidermolizis Bülloza’lı bireylerde, ciltte ki kabarcıklar çizilme ve sürtünme gibi basit yaralanmalara ve sürtünmeye gösterdiği tepki sonrasında oluşur. Kabarcık oluşumunun derinliği ve derecesine göre gruplandırılan dört Epidermolizis bülloza cinsi vardır:

– Epidermolizis bülloz simpleks
– Distrofik epidermolizis bülloza
– Junctional epidermolysis bullosa
– Kindler Sendromu

KELEBEK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

– Kişinin ellerinde ve ayak bileğinde yer yer dirsekte oluşan eklem iltihabı ve eklem ağrısı
– Aşırı yorgunluk,  tehlikeli dereceler de yüksek ateş ve kontrol edilmesi zor kilo kaybetme
– Yüzün bir kısmında kelebeğin şeklini andıran kırmızı renklerde döküntüler
– Bedenin bazı yerlerinde oluşan kabartılar
– Saç dökülmesi güneşe karşı hassasiyet
– Aşırı baş ağrıması  baygınlık
– Böbrek, akciğer ve kalpte oluşan iltihap
– Bulantı, kusma ve mide bulantısı

KELEBEK HASTALIĞI TEDAVİSİ

Kelebek hastalığının tedavi teknikleri kişinin hastalık grubuna göre farklılık gösterir. Fakat kelebek hastalığının henüz bilinen bir tedavisi bulanamamıştır. Bu hastalığa yakalanan bireyler çocukluk döneminde sıvı elektrolit eksiklikleri, organ yetmezliği ve ağır iltihaplanmalar sonucu yaşamlarını kaybetmektedirler. Bilenen geçici en iyi tedavi yöntemleri , enfeksiyonun ve yaraların önlenmesine yöneliktir.

İlaçlar

İlaçlar malesef ki sadece ağrı ve kaşıntıyı kontrol etmeye yardımcıdır ve dolaşımında ki enfeksiyon gibi sorunları tedavi edebilir. Yaralar enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa (halsizlik, ateş, şişmiş lenf bezleri) doktor antibiyotikler reçete edebilir.