arama

Kadına Şiddetin Yasaları Nelerdir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin

İnsanlara olan şiddet eğilimleri toplumsal bir problemken, kadın ve çocuklara şiddet, taciz ve tecavüz gibi insan dışı hareketlerin susturulma ya da bilgisizlikten dolayı şikayet edilmeme durumu, edilse dahi ne yapılacağının bilinmemesi toplumda daha büyük bir problemdir. Tüm insanlara uygulanan şiddet kötü bir eylemken, güçlünün yani erkeklerin fiziksel olarak onlardan daha güçsüz kadınları dövmesi, psikolojik olarak yıpratması, sözlü ya da fiziksel taciz etmesi ve daha da kötüsü, belkide en kötüsü olan tecavüz etmesi durumu çok daha yıpratıcı bir durumdur.

Kadına Yönelik Şiddet Nedir?

Kadına yönelik şiddet, fiziksel, duygusal ve psikolojik olarak yapılan her türlü kötü davranışa denilebilir. Ayrıca cinsel ve ekonomik olarak yapılan tacizler de kadına yönelik şiddet kapsamına girmektedir. Size zarar veren bir birey, aslında size şiddet uygulamış olmaktadır. Bu şiddet kanunlarda sadece fiziksel olarak sayılmamaktadır. Yani sizi ruhen, psikolojikmen ya da duygusal olarak kötü etkileyen bir kişinin ceza almasını sağlayabilirsiniz. Uygulanan şiddet dışarıda ya da ev içerisin de olabilir. Bu durum kanunlar da önemli bir detaydır.

Kadına yönelik şiddet ile mücadele de en önemli husus, öncelikle şiddete maruz kaldığınızı anlamanız olacaktır. Ayrıca maruz kaldığınız şiddetin yaptırımlarını ve sonuçlarını da bilmeniz gerekiyor. Bilinçli birey, korunan bireydir. Bazı noktalar da size yapılan saldırıları ve şiddet girişimlerini anlayamabilirsiniz. Ancak sizi içten içe üzen ve sindiren bir durum ya da manipülasyon var ise, siz şiddete uğruyorsunuz demektir.

Kadına Şiddetin Cezaları Nelerdir?

Kadına şiddetle ilgili başlıca kanun / yasa 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanundur Bu kanun tüm kadınlara, şiddete maruz kalma ve şiddet görme riski taşıyan kadınlara büyük bir kolaylık sağlıyor.

Bir diğer kanun ise hakaret, tehdit, yaralama, taciz, tecavüz gibi bazı şiddet türleri ise ayrıca suç oluşturduklarından bu tür durumlarda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunudur.

Evlenme, boşanma, çocukların velayeti, miras gibi alanlarda yaşadığımız baskı ve şiddete karşı ise 4721 sayılı Türk Medeni Kanunundan yararlanabiliriz.

Bu kanunlar çerçevesinde şikayetçi olunduktan sonra haklı olduğunuza karar verilir ise, karşı tarafa yaptırımlar uygulanmaktadır.

Konuyla ilgili olarak bazı arkadaşlar yanlı düşünce taraftarı olduğumuzu düşünebilir. Bununla ilgili FEMİNZM NEDİR? isimli yazımızı okumalarını tavsiye ederiz.

Ayrıca konuyla ilgili olarak KADIN DAYANIŞMA VAKFI’nın oluşturduğu detaylı Yasal Haklar Kitapçığı’nı incelyebilirsiniz.