arama

Feminizm Nedir ? Feminizm Ne Demek?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin

Kadın bölümünün ilk içeriği olarak, tüm kadınların yandaş olması, ayrıca tam olarak ne demek olduğunu bilmesi gerektiği “Feminizm Nedir?” konusundan başlamak istedik. Ülkemizde ve dünyada çok fazla kadının ve erkeğin yanlış bildiği bir akım. Doğrusu neymiş hemen öğrenelim.

Feminizm Ne Demek?

Kelime anlamı olarak “Feminizm” latince femina yani kadın sözcüğünden gelmektedir. “Feminizm” kadıncı, kadınsal anlamına gelen bir kelimedir. Ancak kelimenin tam bir anlamı bulunmamaktadır. Çünkü bir akım ismi olarak geçmektedir. Bu akımı destekleyen insanlara ise “Feminist” denmekte. “Feminist” kelimesinin anlamı ise, yine latince femina kelimesinden türetilen “Kadın Hakları Taraftarı” anlamına gelmektedir. Burada doğru bilinmesi gereken şey şu ki, bu kelimelerin anlamı “Kadınlar Tanrıdır – Üstündür” demek değildir!

 

Feminizm Nedir ?

Feminizm aslında hem erkeklerin hemde kadınların mutlak olarak savunması gereken bir akımdır. Bu akımın ana düşüncesi, kadınlar da erkekler kadın toplum, adalet ve siyasette eşit olmalıdır. Tarihçesine bakacak olursak, “Feminizm” 18. yüzyılda Fransa’daki kadın yazarlar ve Fransız filozoflar tarafından ortaya atılmış bir akımdır. Bu akım her kadının ve erkeğin toplumda aynı konumda olduğunu, aynı şartlarda muamele görmesini gerektiğini ve aynı siyasal hak ve özgürlüklere sahip olması gerektiğini savunur.

Bu akımın başlıca çıkış sebepleri ise, toplum ve siyasette kadınlara hak ve özgürlük tanınmaması, adalet sisteminde kadınların geri planda tutulup farklı yargılanmasıdır. Yanlış bilinenin aksine “Feminizm” kadınların erkeklerden daha üstün olduğunu savunmaz. Aynı şekilde “Feminist” insanların da tek istediği kadın – erkek eşitliğidir.

Toplumda bir çok insan bu akımı yanlış bildiğinden dolayı, hem kendisini hemde çevresini kötü etkilemekte ve bu akımdan soğutmaktadır. Erkeklerin de desteklemekten çekinmeyeceği, iyi niyetli bir akım olsa da özellikle toplumdaki yanlış bilgilendirilmiş kadın dostlarımız tarafından “Kadın erkekten üstündür” şeklindeki tavırlar sonucunda bu akımı yanlış tanıtmakta ve bilmeden de olsa karalama kampanyası yapmaktadır.

ÖZET :

Çok fazla okumayı sevmeyen arkadaşlar için, “Feminizm” kadın – erkek eşitliğini savunan ve her iki cinsin de eşit olduğuna inanan bir akımdır. Ne kadın erkekten ne de erkek kadından üstün değildir!

* Daha fazlası için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, eğlenceli dünyamıza katılabilirsiniz.