arama

Ekonomik Araba Kullanma Teknikleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Çağlar Aybaş

Otomobil yakıt fiyatlarının en pahalı olarak satıldığı ülkelerden birinde araç kullanmak zorundaysanız, araç kullanırken tasarruflu kullanmak bir seçenek olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir; geçmişte iyi araba kullanmak övünülecek bir şey olup artık, az yakıt harcayarak kullanmak da bir övünç haline geldi. ”Oda bişey mi oluuum ben Ankara’dan İstanbul’a 100₺ yaktırırım !!!”

Marifetin sürücüde olmasının en büyük sebebi ise bir otomobilin yakıt performansını belirleyen en önemli faktörün sürücü olması. Yapılan son araştırmalara göre; yakıt tasarrufunun bilincinde olan bir otomobil kullanıcısı kurallara uyduğunda,diğer sürücülere kıyasla kilometre başına % 30 ile 50 arasında tasarrufa ulaşmak istediği yere ulaşabiliyor. Bu önemli detay yakıt ekonomisini sağlamada yapabileceklerinizden sadece bir tanesi.  Yazının devamındada size ekonomik araba kullanma teknikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Ekonomik Araç Kullanımı için Kullanılması Gereken Teknikler

Aracı Çalıştırma

Eski model arabaların huyları eski araç sürücülerine bulaşmış ve bir alışkanlık oluşmuş; motoru ısıtmak için bekletmek. Fakat teknolojik araçları ideal hava koşullarında 15 saniyeden fazla bekletmek fazla ve gereksiz yakıt tüketimine girmektir.

Açık Camın Yakıt Tasarrufuna Etkisi

Seyir esnasında açık olan cam kötüdür ! Bazı kullanıcılar, klima yakıt tüketimini arttırdığı için sevmese de aracınızın içine dolan rüzgar paraşüt etkisi göstererek aracın ekstra bir efor sarfetmesine sebep olduğu için açık camın yakıt tasarrufuna olumsuz etkisi büyüktür.Klima ise çalışma gücünü motordan sağladığı için motora ekstra fazladan bir güç binmemiş olur. Bu yüzden seyehat esnasında klima çalıştırmak, cam açmaya oranla daha fazla yakıt tasarrufu oluşturur.

Ani Kalkışlar

Ani kalkışlar en büyük hata! Heyecanlı araç kullanmayı seviyor olabilirsiniz fakat ani kalkışlar aracın yakıt tüketimini ciddi oranda fazlalaştıran unsurlardan en önemlileridir. Aynı zamanda ise ekonomik sürüş tekniklerine hiç uymayan bir davranış, trafiğin yoğun ve karmaşık olduğu yerlerde ise tehlikeyi tamponunuza davet edecektir.

Doğru Devir

Aracınız sizin çoçuğunuz gibidir aracınız için doğru devri en iyi siz bilirsiniz, aynı zamanda ise aracınızın devir kadranından görebilir, ve üretici firmanın size önerilerine kulak asabilirsiniz. Yüksek devirli araç kullanmak hem aracınızı yoracaktır hemde gereğinden daha fazla yakıt tüketimine yol açacaktır.

Ani Yavaşlamalar

Sadece ani kalkışlar değil ani frenleme ve ani duruşlar da yakıt tüketimini oldukça olumsuz etkileyecek faktörlerden birisidir bu yüzden; doğru şeridi kullanarak uygun pozisyonda ilerlemek hem kaza yapma riskini hem de gereksiz yakıt tüketimini önleyecektir.

Alternatif Güzergah

Yolculuk sırasında elinizden geldiğince az duraksamak her seyahatte mümkün olmasa da yine de bu bir yere kadar sürücülerin elindedir.  Trafiğin aşırı yoğun olma saatlerine göre hareket etmek  yoğun olduğu saatlerde daha uygun saatlerde çıkmanız gereksiz yakıt tüketimini önleyecektir.

Kısa Süren Yolculuklar

Elinizden geldiğince kısa mesafeler için araç kullanmaktan çekinin. (Azcık yürüyün be sıcakta olsa soğukta size iyi gelecektir 🙂). Kısa yolculuklar, soğuk lastikle ve  daha ısınmamış araç parçaları ile yapıldığında yakıt tüketiminde yüksek faturalarla karşılaşmanıza sebebiyet verecektir.

Motor yağının kalitesi  araç performansına etkisi olduğu gibi, kaliteli bir yağ yakıt tasarrufunda da  etkisi oldukça büyüktür. Güzel kaliteli bir yağ motor parçalarını daha rahat bir şekilde çalıştıracağı için araca fazladan yük bindirmez buda size yakıt tasarrufu ve daha az bozulan parçalar olarak geri döner. Bu yüzden; motor yağı değişimi zamanında hatta zamanından önce yapılmalıdır.