arama

Çıplak Uyumanın Faydası Nedir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Çağlar Aybaş

Muhtemelen daha önce hiç böyle bir deneyim edememişsinizdir çünkü daha önce hiç çıplak uyuma fikri  gelmemiş olabilir. Biz bugün aklınıza bu seçeneği getirelim ve, yararlarını sıralayarak sizi çıplak uyumanın faydaları hakkında bilgilendirelim dedik. Amerikalıların sadece yüzde 8’i çıplak uyumayı tercih ederken, Avrupa’da bu oran daha ciddi oranda yükseliş sağlıyor. Örneğin  her 3 İngilizden biri çıplak uyuyor. Türkiye’de  henüz buna dair bir veri yok. Oysa çıplak uyumanın sağlığa ciddi oranda birçok faydası var.

İşte son bilimsel araştırmalara göre; Çıplak Uyumanın Faydası Nedir ?

1) UYKUSUZLUĞA ÇÖZÜM

Avustralya’da yapılan son araştırmaya göre insanların sağlıklı bir şekilde uykuya geçmesi için vücut ısısının stabil seviyede düşmesi gerekiyor. Uyku öncesi giyilen kalın ağır pijamalar ve çoraplar vücudun uyku öncesinde bedenini soğutma çabasına engel oluyor. Çıplak yatmak geniş kapsamlı olarak düşünüldüğünde, insomnia hastalığına çözüm olabilir.

 

2) DAHA DERİN VE UZUN BİR UYKU

Hollanda’da yapılan deneysel bir araştırmada bilim adamları gözlemledikleri insanlara vücut ısılarını stabil düzeye getiren termal pijamalar giydirdi. Deneklerin ise bu deney süresince daha derin bir uykuya geçtiği ve uykuda daha fazla zaman geçirdiği saptandı.

3) GÖBEĞİ UYKUDA ERİTİR

ABD’de yapılan bir araştırma süresince, normale kıyasla birazcık daha soğuk bir odada belirli bir süre uyuyan erkeklerin daha fazla kalori yaktımı sağladığı ve insülin hassasiyetine karşı daha gelişmiş bir direnç gösterdiği görüldü. Günün geç saatlerinde vücudu doğal yollardan dengeli ve bir miktar  soğutmak, kortizol hormonunun düşmesine yardımcı oluyor. Bu da iştahınızı abur cubura yemeye değil ona kıyasla daha sağlıklı organik gıdalara yönelecek şekilde düzenlemesine rol oynuyor.

4) CİLT HASTALIKLARINA SON

Özellikle vücudumuz havasız yaşayamaz akşama kadar üstü kapalı olan ayak, koltuk altı ve genital bölgerin sağlıklı bir şekilde havalandırılması, ayak mantarını ve pişiğin önüne geçilmesi için çok etkili.

5) YAŞLANMAYI YAVAŞLATIR

ABD’de yapılan farklı bir araştırmaya göre ise sağlıklı bir uyku, büyüme ve melatonin hormonlarının vücudumuza salgılanmasında ciddi oranda önemli bir etki. Bunlar bedenimiz için en önemli hormanlardan birisi olan anti-aging hormonları. Çıplak bir uykunun bireydeki uyku kalitesinide önemli oranda artış göstermesi göz önüne alındığında, yaşlanmaya karşı direnç etkisi de ortaya çıkıyor.

6) TİP 2 DİYABETİ ENGELLER

2014’te yılında yapılmış olan bir araştırmaya neticesinde, hafif soğuk bir odada uyumak metabolizmayı daha dirençli kılıyor, kan şekerininin düşmesine yardımcı oluyor hatta Tip 2 diyabeti engelliyor. Bilim adamları, çıplak uyuyarak vücut ısısını kontrollü bir şekilde düşürenlerin birkaç hafta içerisinde sağlıksız fazla yağlarından kurtulduğunu ortaya çıktı.

7) KAN AKIŞINI DÜZENLER

Bütün gece bileğinizi sıkan dar bir çorap, belinize sıkı sıkıya bastıran pijama altı, altınıza sıkışan tişört gibi giysiler uykuda kan akışınızın düzenini bozar ve zorlaştırır. Çıplak uyuyarak sağlıklı kan akışı kalbe, kaslara ve damarlara yani bütün dolaşım sisteminize iyi gelir.

8) SAĞLIKLI CİNSEL YAŞAM

Doğası gereği normal seviyelere oranla daha sıcak ve daha nemli bir organ olan vajina, mantar ve bakteriler için de daha ideal bir yaşam alanı. Geceleri çıplak uykuya dalan kadınlar cinsel organlarının daha fazla temiz ve kaliteli hava almasını sağlayarak bu mantar ve bakterilerin işini oldukça zorlaştırıyor. Erkeklerde de testisler, normal seviyelere göre bir miktar daha soğuk ortamlarda üretilen sperm kalitesini arttırıyor . (Testislerin vücudun dışında yer alması da tam olarak bu yüzden)

9) ÇİFTLERE ÇİFTE FAYDA

Çıplak uyuyan çiftlerin birbirine olan tensel teması artıyor. Bu sayede, ise vücudun orgazm anında salgıladığı oksitoksin hormonunu daha fazla üretiliyor. Bu hormonun özellikleri strese, depresyona, iltihaplanmalara ve yüksek tansiyona karşı koyması ile bilinir.

10) ÖZGÜVENİ ARTIRIR

Çıplak bedeni ile barışık olan insanlarda özgüven artışına etkisi olduğuna dair teoriler var. Özgüven insanların toplumla ilişkilerini de önemli derecede etkiliyor. Central Florida Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, nüdizme yatkın olan öğrencilerde ön yargı düzeylerinin daha az olduğu, bu kişilerin gündelik hayatta azınlıklara daha hoşgörülü davrandığı da saptandı.