arama

Balon Şişirmenin Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Çağlar Aybaş

Dünyada yeni bir diyet türü baş gösteriyor! Hollywood yıldızlarını Oscar törenlerine hazır hala getirmek için çalışan özel spor eğitimcisi Venice A. Fulton, altı haftalık bir süreçte en az 6-7 kilo verip düz bir karına sahip olmayı vaat ediyor.

Kahvaltıyı boşverin

Kahvaltı yapmayın, kahvaltının günün en önemli öğünü olduğundan bahsedilir. Yanlış! Vücut uyku halindeyken akşamdan kalan son enerjiyi de tüketir ve vücudunuz açlık sinyallerini beyine iletir. Yemeyin ve bedeninizi hareket etmeye zorlamaktan çekinmeyin. Böylece bedeninizin depolamış olduğu yağları yakmaya zorlarsınız.

Sabah uyandığınızda birazcık zor olsada ilk işiniz 15-20 dereceye getirilmiş bir küvete acele etmeden girmeyi deneyin. Soğuk su, metabolizmanızı bedeninizi ısıtmak için daha fazla enerji harcayacaktır ve buda bedeninizi yağ yakmaya zorlayacak. Küvette en fazla 10-15 dakika kalın. Çıkıntığınızda kesinlikle sıcak duş almaya kalkmayın. Bayılma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kalp ve diyabet hastalığı olan bireyler de  soğuk küvet uygulamasından uzak durmalı.

Duştan hemen sonra birazcık dinlenip boş karnınıza bir fincan kadar sütsüz ve şekersiz kahve için. Kahvedeki kafein maddesi bedeninizin daha hızlı yağ yakması için emir gönderir.

Kahvenizi de içtikten sonra 8.00-9.00 gibi kendinizi sokağa atıp bir miktar aktif olarak hareket etmeniz yağ yakma sürecinizi hızlandıracaktır. Minimum yarım saat yürüyüş yapın veya bahçeyle uğraşma imkanınız varsa bahçe ile ilgilenin.

İlk öğününüzü 10.00 gibi yiyin. Günde kendinize oranla dolu dolu üç öğün yiyin. Az yemeye çalışmayın daha kötü sonuçlar doğurabilirsiniz. Bu daha çok bir şekilde kontrolsüz yemek yeme isteğine sebep olmakta. Üç öğünden daha fazla da yemek yemeyin ve öğün aralarında hiçbir şey atıştırmayın.

Yatağınıza girmeden önce her gün balon egzersizi yapın. Ayakta durup vücudunuzu ve başınızı dik pozisyonda bunu ortalama 10 kez balonu şişirip bırakın, balon şişirmek nefesinizi rahatlatacağı gibi karın kaslarınızı da  kuvvetlendirmeye faydası olacaktır. Balonu şişirmek başınızı döndürürse üç beş dakika ara verin ve tekrar deneyin.

Üçten adetten daha fazla meyve yemeyin

– Yemeklerin %50 si proteinlerden oluşmalı. Dilediğiniz kadar sebze yiyebilirsiniz fakat bir günde 3 adetten fazla meyve yemeyin.

– 24 Saatlik tüketilen karbonhidrat tüketim miktarı 120 gramı geçmemeli. Haftada iki üç kez somon gibi besleyici ve yağlı balıkları yemeye özen gösterin. Sabah kahvesinin  haricinde gün içinde su ve yeşil çay haricinde başka bir şey tüketmeyin.