arama

Hamilelikte Yatma Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin

Hamilelik uzun, sancılı ve günlük rutin alışkanlıklarınızdan vazgeçmenize ya da değiştirmenize yol açacak bir süreç. Bu yazımızda “Hamilelikte Yatma Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?” sorusunun cevabını vereceğiz. Bu soruyu cevaplarken yazımızı 3 ayrı kısma ayıracağız. Bu kısımlar “İlk 3 ay” “İkinci 3 ay” ve “Son 3 ay” şeklinde olacak. Bunun sebebi ise karnınızda büyüyen bebeğin konusu geçen her 3 ayda farklı büyüklükte olmasıdır.

İLK 3 AY (0-3 Ay)

Hamilelik döneminin belki de en kolay ve heyecanlı kısmı olan ilk 3 ayda genel alışkanlıklarınızdan ve rutininizden çok fazla fedakarlık yapmanız gerekmemektedir. Fetüs daha çok küçük boyutlarda olup ana rahmi genişlemediğinden dolayı önceden nasıl yatıyorsanız öyle yatma devam edebilirsiniz. Yine de rahminize ve karnınıza baskı yapmayacak şekilde uyumanız en doğrusu olacaktır.

İKİNCİ 3 AY (3-6 Ay)

Artık rahminiz büyümeye başlayacağından dolayı yavaş yavaş uyuma pozisyonunuza dikkat etmeniz gereken bölüme geldik. Karnınız büyüyüp bebeğinizin organları oluşmaya başladıkça karnınıza ve rahminize olan baskıyı hem bebeğin rahatlığı hemde sağlığı açısından minimuma indirgemeniz gerekmektir. Yatış pozisyonu olarak yüzüstü yatıyorsanız artık bu pozisyondan vazgeçmeniz gerekiyor. Bebeğinizin en rahat edeceği pozisyon sırt üstü olup kollarınızı açmadan uyumak olacaktır.

Bu görselde ki gösterim şekli yanlıştır. Eğer bu şekilde uyuyorsanız bebeğinize rahatsızlık ve zarar verebilirsiniz.

SON 3 AY (6-9 AY)

Artık karnınızın ve rahminizin tamamen büyüyeceği aylara geldik. Doğum yaklaştı ve bebeğiniz neredeyse oluşumunu tamamlamak üzere. Artık bu aylarda yatış pozisyonunuza kesinlikle dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin sağlığına önem veriyorsanız ona baskı yapacak şekilde uyumamalısınız. Eğer eşiniz yada partneriniz ani el yada diz hareketleri yapıyorsa başka yerde uyumayı düşünmeli. Karnınıza ve rahminize ani – sert darbeler bebeğinizde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Uyuma pozisyonu için sizin en rahat edeceğiniz pozisyon sırt üstü olacaktır. Uyurken hem karnınızın üzerine yatmamış hemde ayaklarınız ve dizlerinizle rahminizi sıkıştırmamış olacaksınız. “Hamilelikte nasıl uyunmalı” için örnek görseli hemen aşağıda görebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT : Unutulmamalıdır ki bizim tavsiyelerimiz kesinlikle doktor tavsiyesi niteliğinde değildir. Lütfen edindiğiniz bilgileri sonrasında doktorunuza danışın ve uygulamadan önce profesyonellerden destek alın.

* Daha fazla bilgi için, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.